fiatal pár közül a férfi hamburgert kínál a nőnek

Befolyásolhatja-e az étrend a bőrt és okozhat-e pattanásokat? Összefoglaló a tudományos ismeretekről

0 perc olvasási idő
Tovább

Az emberek régóta feltételezték, hogy az elfogyasztott étel összefüggésben áll a bőr egészségével, és a tudományos kutatás igazolta is az étrend és a bőr állapota közötti kapcsolatot. *1 Ennek ellenére az étrend és az akne kapcsolatára vonatkozó ismereteink ellentmondásosak, és gyakran nem meggyőzőek. *2,3

Ebben a cikkben áttekintjük a legújabb tudományos véleményeket e tárgyban, sorra vesszük azokat az ételeket, melyeket a leggyakrabban hoznak összefüggésbe az aknéval, és azt is megnézzük, mi lehet a kapcsolat alapja. Többet is megtudhatsz arról, milyen ételek fogyasztásával és kerülésével enyhítheted az aknédat, ha elolvasod cikkünket, melyben arról írunk, hogyan változtass az étrendeden, hogy támogasd bőröd egészségét.

Milyen fajta ételeket hoznak kapcsolatba leggyakrabban a pattanásokkal és az aknéval?

Ismert tény, hogy a cukros ételek aknét válthatnak ki

Sok kutatás jutott arra az eredményre, hogy vidéki környezetben és nem ipari társadalmakban az akne ritkább, mint a nyugati lakosság körében.*4 Egy három évtizeddel ezelőtti tanulmány, melyet Észak-Kanada inuit lakosainak körében végeztek az 1970-es évek elején, kimutatta, hogy amikor az emberek a hagyományos módon éltek és étkeztek, egyáltalán nem fordult elő körükben aknés betegség. Az első esetek csak akkor jelentkeztek, amikor az étrendjük kiegészült a nyugati élelmiszerekkel. *5,6 Hasonló beszámolók vagy kutatások születtek az Egyesült Államokba bevándorló vidéki ír lakosokról *7, valamint Pápua Új-Guinea és Paraguay népcsoportjairól *8. További kutatások, melyeket Kenya *9, Zambia *10, Dél-Afrika *11 és Brazília *12 vidéki területein végeztek, szintén megerősítették, hogy a nyugati étrend tipikus elemei aknét válthatnak ki.

A nyugati táplálkozás fő elemei közé tartoznak a vércukorszintet erősen megemelő szénhidrátok, a (tehén)tej és a telített zsírsavak. Meggyőző bizonyítékok vannak rá, hogy a magas glikémiás indexű élelmiszerek és a tej aknét idézhet elő. *3 Mindkét fajta élelmiszer serkenti az androgének (férfi hormonok) termelését, melyek bizonyítottan fontos szerepet játszanak a pattanások kialakulásában. Erről többet is megtudhatsz az akne és a hormonok kapcsolatáról szóló írásunkból.

A tudomány kevesebb ismerettel rendelkezik arról, hogy bizonyos ételek hiánya szerepet játszik-e az akne kialakulásában, de vizsgálják az omega-3 és omega-6 zsírsavak egyensúlyának szerepét, valamint  az élelmi rostok, az antioxidánsok és a cink jelentőségét.

Az akne és a magas glikémiás indexű ételek

A glikémiás index (GI) egy értékelési rendszer, mely a szénhidrátot tartalmazó ételekre alkalmazható. Az ételeknek a vércukorszintre gyakorolt hatását jellemzi. A magas glikémiás indexű szénhidrátok hamar lebomlanak és a vércukorszint gyors emelkedését eredményezik. Az alacsonyabb glikémiás indexű szénhidrátok lassabban bomlanak le, így a vércukorszint csak fokozatosan emelkedik.

A magas glikémiás indexű nyugati étrend aknét okozhat
A cukor közvetett módon fokozza a hormontermelést és súlyosbítja az aknét

A magas GI-vel jellemzhető ételek gyorsan megemelik a vércukorszintet, és ennek következtében a szervezetünk több inzulint termel (az inzulin a hasnyálmirigyben termelődő hormon, mely lehetővé teszi, hogy sejtjeink felvegyék és tárolják a szénhidrátokból származó cukrot). Az inzulin serkenti az androgének (férfi hormonok) elválasztását, melyek viszont túlzott mértékű faggyútermelést idéznek elő (ez a seborrhea), valamint hiperkeratózist okoznak (ez azt jelenti, hogy túltermelődnek azok a sejtek, melyek a bőr megvastagodásáért, elszarusodásáért felelősek), és ez a faggyúmirigyek elzáródásához vezet. A seborrhea és a hiperkeratózis kulcsfontosságú állomások a pattanások kialakulásának folyamatában. Tudj meg többet az akne és a hormonok kapcsolatáról, valamint az akne kialakulásáról. Egyebek mellett a követkető ételekre jellemző a magas glikémiás index: finomított ételek, pédául a fehér cukor és a fehér liszt, cukros ételek (az üdítőitalok és a csokoládé fogyasztását gyakran említik az akne kiváltó okai között), burgonya, fehér rizs. Többet is megtudhatsz arról, hogy ezek az ételek milyen hatással lehetnek a bőrödre és milyen alternatív termékekkel válthatod ki őket, ha elolvasod írásunkat, mely arról szól, miként változtass az étrendeden, hogy támogasd bőröd egészségét.

Az akne és a tej, valamint a tejtermékek kapcsolata

A tej az az élelmiszer, melyet a leggykrabban hoznak összefüggésbe az akne kialakulásával

A tejnek viszonylag alacsony a glikémiás indexe, mégis a tejtermékeket hozzák összefüggésbe a leggyakrabban az akne fellángolásával. Egy frissen megjelent tanulmány, mely a táplálkozás és az akne kapcsolatára vonatkozó, 2004 és 2014 között publikált kutatásokat tekintette át, megállapította, hogy a legtöbbet vizsgált élelmiszerek a tej és a tejtermékek voltak. Azonban az adatok sokszor esetlegesek, és egyes tudósok úgy gondolják, hogy a tejtermékek mitesszerképző hatása még nem bizonyított. Azoknak az esetében, akik tejivás vagy tejtermékek fogyasztása után az akne fellángolását tapasztalják, valószínűleg a hormontartalom a tünetek kialakulásának legfőbb oka. Ahogyan az emberek a terhesség során, ugyanúgy a szarvasmarhák is termelnek hormonokat a vemhesség alatt, és ezek a hormonok inzulinszerű hatással vannak az emberi szervezetre, azaz androgének termelődését váltják ki.

Még egyszer leszögezzük, nincs megdönthetetlen bizonyíték más tejtermékek (túró, sajt, joghurt stb.) és az akne kapcsolatára, de mivel ezek is tejszármazékok, valószínűleg hasonló hormonokat tartalmaznak.

Tudj meg többet arról, hogy milyen ételek fogyasztásával, illetve kerülésével enyhítheted az akne tüneteit; olvasd el cikkünket, melyben arról írunk, hogyan változtass az étrendeden, hogy támogasd bőröd egészségét.

Források

1 Nutrition and skin. A. Pappas, A. Liakov, C.C. Zouboulis. Rev Endocr Metab Disord. 2016 Sept 17 (3) 443-448
2 Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris. A Kucharska, A. Szmurli, B. Sińska. Postepy Dematol Alergol, 2016 April, 33(2): 81-6
3 Acne and nutrition: a systemic review. F. Fiedler, G. Stangl, E. Fielder, K-M. Taube, 26 April 2016. Acta Derm Venerol 2017, 97: 7-9
4 Acne and diet. R. Wolf R, H. Matz, E. Orion. Clin Dermatol. 2004 Sep-Oct; 22(5):387-93
5 Schaefer O. When the Eskimo comes to town. Nutr Today. 1971;6:8–16
6 Bendiner E. Disastrous trade-off: Eskimo health for white “civilization” Hosp Pract. 1974;9:156–89
7 Diet and acne revisited. Thiboutot DM, Strauss JS Arch Dermatol. 2002 Dec; 138(12):1591-2.
8 Acne vulgaris: a disease of Western civilization. Cordain L, Lindeberg S, Hurtado M, Hill K, Eaton SB, Brand-Miller J Arch Dermatol. 2002 Dec; 138(12):1584-90.
9 Skin diseases in Kenya. A clinical and histopathological study of 3,168 patients. Verhagen AR, Koten JW, Chaddah VK, Patel RI Arch Dermatol. 1968 Dec; 98(6):577-86.
10 Skin diseases in Zambia. Ratnam AV, Jayaraju K, Br J Dermatol. 1979 Oct; 101(4):449-53.
11 The age distribution of common skin disorders in the Bantu of Pretoria, Transvaal. Park RG Br J Dermatol. 1968 Nov; 80(11):758-61.
12 Epidemiological survey of skin diseases in schoolchildren living in the Purus Valley (Acre State, Amazonia, Brazil). Bechelli LM, Haddad N, Pimenta WP, Pagnano PM, Melchior E Jr, Fregnan RC, Zanin LC, Arenas A Dermatologica. 1981; 163(1):78-93.
13 Milk consumption: aggravating factor of acne and promoter of chronic disease of Western societies. B. Melnik, J Dtsch Dermatol Ges. 2009, 7: 364-70

Építsd fel a bőrápolási rutint