aknés hegek a nő arcán

Aknés hegek - Hogyan csökkenthetem vagy távolíthatom el őket?

0 perc olvasási idő
Tovább
Az akne hegeket és pattanásfoltokat hagyhat maga után

Aknéval élni nem könnyű, de sokak számára a gondok nem szűnnek meg a pattanások és kelések eltűnésével. Az akne foltokat és hegeket hagyhat a bőrön, és ha valakinek súlyos aknéja volt, a visszamaradó hegek éppolyan komoly problémát és stresszt jelenthetnek, mint maga a betegség.
Szerencsére több lehetőség is van a hegek kezelésére, de a legjobb kétségtelenül a megelőzés – vagyis az, hogy a hegek ne is jöjjenek létre. Ha heveny aknétól szenvedsz, javasoljuk, hogy a lehető leghamarabb keress fel egy bőrgyógyászt. Ő ajánlani tud olyan kezelést, ami enyhíti az aknét, és ily módon a hegek kialakulása nagyrészt elkerülhető. Kétségtelen, hogy az akne legszembetűnőbb és legsúlyosabb következménye a hegesedés, de az akne másfajta nyomokat is hagyhat maga után, például foltokat az egykori pattanások helyén, melyeket a gyulladást követő hiperpigmentáció (PIH) okoz. Ezek halványításáról, megszüntetéséről többet is megtudhatsz az akne és a hiperpigmentáció kapcsolatával foglalkozó írásunkból.

Miért alakulnak ki az aknés hegek?

Próbálj ellenállni a kísértésnek, és ne piszkáld a mitesszereket és a pattanásokat – sem puszta kézzel, sem bármilyen eszközzel. Ha túl erősen nyomod össze a pattanásokat (különösen azokat, amelyek még nem alakultak ki egészen), kárt teszel a hajszálerekben, a mirigyekben és az ezeket körülvevő szövetekben. Ez súlyosabbá teheti az akne tüneteit és fokozza a hegesedés kockázatát.

Hegek akkor alakulnak ki, amikor a bőr legkülső rétege, az epidermisz megsérül, és ez a bőr a mélyebben elhelyezkedő rétegeit is érinti. A bőr nem képes úgy helyreállítani magát, hogy pontosan olyan legyen, amilyen volt; a sebet granulációs szövet tölti ki, mely kollagénrostokból áll. Ezek a rostok belülről kifelé töltik ki a sebet, és segítik a sérült bőrterület gyógyulását. Ez a helyettesítő szövet begyógyítja a sérülést, de látható marad.

Az aknés hegek különböző típusai

Az akne atrófiás hegeket, „gödröcskéket” hagyhat maga után

A hegeknek több különböző fajtája van. A következőkben azokat vesszük sorra, melyek a legszorosabban összefüggenek az aknéval:

Atrófiás hegek
Ezek a jól ismert bemélyedő hegek. Akkor alakulnak ki, amikor egy seb nem megfelelően gyógyul be, és túl kevés kötőszövet képződik. A heg a környező szövethez képest mélyebben alakul ki, és egy kis, látható gödröcske keletkezik a bőrön.

Hipertrófiás hegek
A hipertrófiás heg a hám- vagy hegszövet kiemelkedésével jön létre. Ahol előzőleg gyulladt pattanás volt, ott a bőr létrehoz egy „alsóbb” szövetállományt. Ennek nem ugyanolyan a szerkezete, mint az egészséges szövetnek, ezért vastagabb lesz, és kiemelkedik a környező bőrfelszínből.

Keloidok
Keloidról akkor beszélünk, amikor egy hipertrófiás heg növekedése nem áll le, és kiterjed a bőr nagyobb területére. A keloid hegek duzzadtak és frissen vöröses színűek, de később kifakulnak. A hegeknek ez a fajtája csak viszonylag ritkán alakul ki akne következtében, gyakoribb, hogy égési sebek következménye.

Hogyan befolyásolják az aknés hegek a bőr egészségét?

Az aknés hegek másképpen néznek ki és másképpen viselkednek, mint az őket körülvevő bőr.

A hegszövetben nem tudnak újraképződni a faggyú- és az izzadságmirigyek, és a hegen szőr sem nő. Ezenkívül a hegszövetben kevesebb rugalmas rost van, így a bőr megjelenésre és érzetre gyakran keményebb. A hegszövetben a vérkeringés és a hidratáció szintén károsodott; a heges bőr kiszáradhat, mivel sokkal nehezebb fenntartani benne a szükséges hidratációs szintet.

Hogyan lehet csökkenteni vagy eltávolítani az aknés hegeket?

A kezelést csak akkor lehet elvégezni, ha az akne teljesen meggyógyult

Sajnos a hegeket nem lehet teljesen eltüntetni, de méretük jelentősen csökkenthető, így sokkal kevésbé lesznek feltűnőek. Az is lehetséges, hogy a bőr évek alatt kijavítja önmagát.

Ha úgy gondolod, hogy a hegeidet kezelni szeretnéd, sokféle lehetőség közül választhatsz. Azt, hogy melyik a legjobb módszer, a hegek fajtája, mérete és alakja alapján lehet meghatározni. Az invazív kezelésekhez beszélned kell orvosoddal, és semmilyen hegkezelést nem lehet elkezdeni addig, amíg maga az akne teljesen meg nem gyógyul.

Masszázs krémmel

A krémmel végzett masszázs csökkentheti az aknés hegeket

Ez a módszer mindenképpen megér egy próbát, mert viszonylag könnyű, kellemes és olcsó. Te magad is megmasszírozhatod a bőröd, vagy ha szeretnéd, rábízhatod ezt egy szakemberre. 

A kezelés hatékony lehet – a hidratáló krém és a masszázs együttesen javíthatja a hegszövet vérkeringését és rugalmasságát –, de a masszázst rendszeresen kell végezni, és türelmesnek kell lenned, mert az eredményhez idő kell. Ügyelj rá, hogy olyan hidratáló terméket válassz, amely nem-mitesszerképző, és így nem fog kiújulni tőle az aknéd.      

Kémiai hámlasztás

A hámlasztás során eltávolítják a bőr külső rétegét

A szakemberek (bőrgyógyászok és/vagy kozmetikusok) az aknés hegeket hámlasztással is kezelhetik. Ennek során különféle koncentrációban alkalmazott gyümölcssavakkal, szalicilsavval vagy triklórecetsavval (TCA) eltávolítják a bőr külső rétegét. A bőr gyógyulásával a hegek kevésbé szembetűnővé válnak és az arcbőr simább, egyenletesebb lesz.

Gyümölcssavak

A gyümölcssavakat gyakran alkalmazzák az olyan arcbőr kezelésére, melyen az akne foltokat vagy hegeket hagyott maga után. Kisebb koncentrációban (12%-ig) otthoni használatra is kaphatók, míg a kozmetikusok akár 40%-os, a bőrgyógyászok pedig akár 70%-os koncentrációjú oldatot is alkalmazhatnak. Kérj tanácsot bőrgyógyászodtól, hogy a te bőröd számára milyen koncentráció a legmegfelelőbb. Rendszerint több hámlasztásra is szükség van, mielőtt az első eredmények láthatóvá válnak.

Fontos figyelmeztetés: a bőr nagyon érzékennyé válhat a kémiai és/vagy gyümölcssavas hámlasztás után, ezért mindenképp kerüld a közvetlen napsugárzást (valamint a szoláriumot), és használj magas fényvédő faktorú napvédőt, például Eucerin® Sun Oil Control napozó krém-gél arcra FF30 vagy FF50+ terméket.

Mikrodermabrázió

A mikrodermabrázió segíthet csökkenteni a száraz bőrön levő aknés hegeket

A mikrodermabrázió a bőrcsiszolás viszonylag gyengéd formája, melynek során a bőr felső rétegét mechanikusan, apró kristáyok segítségével távolítják el. A kezelés jótékony hatással van az arcbőrre, és akkor is alkalmazható, ha a bőr száraz, a pórusok nagyok, vagy a bőrön más hegek is vannak.

A mikrodermabrázió fájdalommentes eljárás, általában kozmetikus végzi. A látványos és hosszan tartó eredmény eléréséhez a kezelést rendszeresen ismételni kell.

Mikrotűs arckezelés

Léteznek otthoni használatra szánt berendezések is, de a mikrotűs kezelés akkor a leghatékonyabb és legbiztonságosabb, ha bőrgyógyász vagy kozmetikus végzi, mert így elkerülhető a további fertőződés veszélye.

Az arcbőrt dermarollerrel kezelik, ami nem más, mint egy henger, melyet nagyon sok finom, 0,5 milliméternél nem hosszabb tű borít. Ezek a tűk átszúrják a bőr felső rétegét, és ezzel „jelzést” küldenek: sérülés történt, melyet be kell gyógyítani. Erre a jelzésre a bőr azzal válaszol, hogy több kollagént, elasztint és hialuronsavat termel. Ennek eredményeként a bőr rövid idő alatt feszesebb, fiatalosabb és frissebb megjelenésű lesz.

Injekciók

A kortizoninjekciók nagyon hatásosak hipertrófiás hegek esetén

Az aknés hegek injekciókkal is kezelhetők.

Az atrófiás hegek mélyedéseibe hialuronsavat lehet befecskendezni, hogy ezáltal feltöltődjenek. Mivel azonban a hialuronsav fokozatosan lebomlik a szervezetben, az eredmény rövid távú.

Az injekciók hatása a hipertrófiás hegekre általában hosszabb időn át tart. A kortizoninjekció eredményeképpen a hegszövet lebomlik és a kidudorodás csökken.

Krioterápia

A krioterápia hatékonyan alkalmazható keloid hegeken

A keloid hegek kezelésének egyik módja a krioterápia. Az orvos „lefagyasztja” a bőrt, majd kortizontartalmú formulát injekcióz a hegszövetbe. Ennek a kezelésnek a hátránya, hogy általában hosszú időt, néha éveket vesz igénybe,amíg az eredmények láthatóvá válnak. Ennek oka az, hogy minden heget külön-külön kell kezelni, és a keloid mérete csak apránként csökken. A módszer segíthet kisebbé tenni a nem szép látványt nyújtó hegeket, de türelmesnek kell lenned.

Lézerterápia

A lézerterápia serkenti a bőr saját gyógyulási folyamatait

A lézerterápia során a bőrt célzott módon felsértik, hogy ezzel aktiválják a természetes öngyógyító folyamatokat. Amikor a bőr megújul, felülete simábbá válik. A kezelést, melynek során a lézer sokféle változata alkalmazható, kizárólag tapasztalt bőrgyógyász végezheti, mert csak így kerülhető el a környező bőrterületek károsodása. Erre a módszerre is érvényes, hogy a látható és hosszan tartó eredmény eléréséhez több kezelésre van szükség.

Építsd fel a bőrápolási rutint