01 Sebborrhea
A faggyú túltermelődése. Fiziológiai értelemben a faggyúmirigyek a faggyúként ismert olajos anyagokat kiválasztják a haj és a bőr nedvességellátása érdekében.
Számos tényező, mint a hormonok, az éghajlat, bizonyos gyógykezelések, valamint a genetika is képes beindítani a faggyútermelést.
A megzavart faggyúkiválasztódás seborrheás dermatitiszt okozhat, mely egy gyakori gyulladásos bőrbetegség. Ennek során hámló, fehér vagy sárgás bőrrészek alakulnak ki a zsírosabb területeken, mint a fejbőr vagy a fül belső része. Tudjon meg többet a sebborrheás dermatitiszről.
02 Hiperkeratózis
A hiperkeratózis (vagy hiperkeratinizáció) a bőr külső rétegének (stratum corneum) megvastagodását jelenti. Az elhalt, elszarusodott bőrsejtek (corneociták) rendellenes hámlása eltömíti a faggyúmirigyek csatornáit és így megzavarja vagy meggátolja a faggyú kiengedését.
Amikor a bőr túl sok faggyút termel (seborrhea) és az elhalt bőrsejtek a bőrön maradnak (hiperkeratózis), a két folyamat a szőrtüszőknél egyesül és egyfajta puha tömítésként kezd funkcionálni. Ez a tömítés kidomboríthatja a szőrtüsző falát és pattanás, vagy a bőr felszínéhez való közelség esetén miteszer kialakulását okozhatja.
03 Mikrobiális kolonizáció
A bőrön élő alapvetően ártalmatlan baktériumok (Propioni baktériumok) összegyűlhetnek és ekkor elfoglalhatják az eltömődött szőrtüszőket, így pattanásokat, kiütéseket, csomókat vagy cisztákat okozva.
04 Gyulladás
A fentiek következménye a piros és gyulladt bőr. Az akné súlyos eseteiben a szőrtüsző fala kifakad a gyulladás kései fázisában. A lipidek, zsírsavak, corneociták, baktériumok és sejtfragmentumok felszabadulnak és a szomszédos szövetben kiterjedt és mélyreható gyulladást okoznak.