Az atópiás dermatitisz az egyik leggyakoribb gyerekkori betegség. A nyugati országokban ez a probléma növekvő tendenciát mutat, ami minden ötödik gyermeket érint. Kutatások bizonyítják, hogy a sötétbőrű és az ázsiai gyerekek nagyobb valószínűséggel szenvednek a betegségtől a csecsemőkör első 6 hónapjában, ellentétben a kaukázusi és hispán gyerekekkel. A gyermekek egy harmadánál megszűnik az atópiás dermatitisz még csecsemőkorban, de mások akár még felnőttként is küzdhetnek e problémával.
Az atópiás dermatitiszt genetikus eredetűnek tartják. A kutatások szerint azok a gyerekek, akik a fejlett országok városaiban élnek, ahol a környezetszennyezés mértéke nagyobb, valamint azok a gyerekek, akik a hidegebb éghajlatú területeken élnek, nagyobb hajlamosságot mutatnak erre a bőrproblémára.
Ha már egyszer kialakult ez a bőrprobléma, rengeteg tényező miatt rosszabbá válhat. A problémától szenvedőknek fontos lipidek és természetes hidratáló faktorok hiányoznak a szervezetükből. Ennek eredményeképp a bőrük védő funkciója meggyengül, nő a hidratálás hiánya és a betegek bőre egyre szárazabbá és viszketőbbé válik. A betegséggel küzdők immunitása rendellenesen működik, és ezáltal bőrük érzékenyebbé és gyulladttá válik.
A vakarózással egyre több baktérium keletkezik, ami tovább növeli a viszkető érzést és rontja a bőr állapotát.
A kaukázusi származású gyerekeknél a probléma leginkább a testhajlatokban jelentkezik, mint például a könyök, csukló, a térd mögötti és a boka előtti bőrfelületek.