Ismerjük meg az emberi bőrt – A különböző életszakaszokban

6 perc olvasási idő
Tovább

A bőr élő szerv, amely jelentős változásokon megy keresztül az emberi élet különböző szakaszaiban. Csecsemőkorban puha, érzékeny a bőr, majd a pubertás éveiben néhány embernél pattanásossá válik, később pedig megjelennek a ráncok. Minden szakaszra más igények jellemzőek, és a változásokra a bőrápolásnak is reagálnia kell. Tisztításra, védelemre, ápolásra mindig a megfelelő terméket kell választani, amely segít a bőr egészségét megőrizni, és biztosítja, hogy a bőr az életkortól függetlenül mind a látvány, mind az érzet tekintetében természetes és szép maradhasson.

Különböző életkorok és bőrállapotok

A baba bőre

A babák bőre 20-30%-kal vékonyabb, mint a felnőtteké. A rétegek száma megegyezik, de minden réteg számottevően vékonyabb, és ennek megfelelően finomabb és érzékenyebb.

A csecsemők bőrének minden rétege sokkal vékonyabb, mint a felnőttek bőré.
A csecsemők bőrének pigmentációja alacsonyabb, és a babák nehezebben szabályozzák a testhőmérsékletüket.

Az epidermis (a szaruréteg), vagyis a bőr legfelső rétege különösképpen vékony, mivel a sejtek állománya sokkal lazább, mint a felnőtt bőr esetében. A verejték- és faggyúmirigyek még kevéssé aktívak, így a hidrolipid réteg és a bőrvédő savköpeny viszonylag gyenge. Ennek következtében a bőr barrier funkciója sérülékeny, és a babák bőre:

  • kevésbé ellenálló
  • különösen érzékeny a kémiai, fizikai és mikrobiális hatásokra
  • hajlamos a kiszáradásra
  • érzékenyebb az UV-sugárzásra.

Az UV-érzékenységet tovább fokozza, hogy a babák bőrének pigmentációja alacsony. A melanociták (a melanintermelésért felelős sejtek) ugyan jelen vannak a bőrben, de még kevéssé aktívak, így a csecsemőket óvni kell a közvetlen napsugárzástól.

A babák nehezebben szabályozzák testhőmérsékletüket, mint a felnőttek. Ennek okai:
  • testük felszíne viszonylag nagy,
  • verejtékmirigyeik kevésbé aktívak,
  • bőrük vérkeringése viszonylag lassan alkalmazkodik.

Fontos, hogy ennek a felnőttek is tudatában legyenek, és figyeljék, szabályozzák a babák környezetének hőmérsékletét.

Tudjon meg többet a babák bőréről, annak ápolásáról, valamint a bőrbetegségekről, amelyekre a csecsemők hajlamosak a gyermekek bőre című pontban.

A gyermekek bőre

4 éves korra a bőr már érettebbé válik, de még mindig rendkívül érzékeny.

4 éves korra a bőr és annak függelékei (például a haj, a köröm és a mirigyek) egy kicsit már érettebbek. Ennek ellenére a gyerekek bőre még mindig vékonyabb és kevésbé pigmentált, mint a felnőtteké. Mivel az önvédelmi rendszer még mindig kevésbé fejlett, a fiatal bőr különösen érzékeny az UV-sugárzásra. Tudjon meg többet a gyermekek bőréről és annak ápolásáról.

12 éves korra a gyermek bőrének struktúrája és funkciója megfelel a felnőtt bőrnek.

Tizenéves kor

A hormonális változások a bőrön rendellenességeket okozhatnak, amelyek később elmúlhatnak.

A pubertáskor hormonális változásai drámai változásokkal járnak a bőrt illetően - különösen az arcon, a vállon, a mellkason és a háton. A megnövekedett faggyútermelés és az elhalt hámsejtek tökéletlen hámlása következtében a bőr zsírossá és aknéra hajlamossá válhat. Ez a jelenség többnyire a tinédzserkor végére elmúlik, bár, különösen a nőknél, megmaradhat a középkorúságáig vagy még tovább.

A húszas évek vége

25 éves kor környékén az öregedés első jelei láthatóvá válnak.

A genetika, az életmód és a környezet együttesen határozzák meg, mikor kezd az

epidermis és a dermis vékonyodni, de körülbelül 25 éves kortól megjelennek az öregedés első jelei, többnyire finom ráncok formájában.

Amikor a bőr kezd elvékonyodni, a barrier funkció és az UV-sugarak elleni természetes védelem is fokozatosan csökken.

A bőr kollagéntartalma és rugalmassága is fokozatosan romlik, hozzávetőlegesen évi 1%-kal.

A 30-as évek

A hidratáltság és a rugalmasság csökken, ráncok jelenhetnek meg.

  • A bőr barrier funkciója fokozottan gyengül.
  • A sejtek anyagcseréje lassulni kezd.
  • A bőr folyadékvesztése fokozódik.
  • A bőr rugalmassága csökken.

40-től az 50-es évek végéig

A bőr durva tapintásúvá, szárazabbá válik, a hiperpigmentáció és a bőrfertőződés esélye megnő.
Az erek aktivitásának csökkenése a bőr ragyogásának csökkenését okozhatja.

A következő évtizedekben a bőr szerkezete fokozatosan megváltozik:

Epidermis:
Az epidermis egyes rétegeinek rendezettsége felbomlik. Kevesebb új sejt termelődik, a már meglévő sejtek zsugorodnak és a bőr felső rétege vékonyabbá válik. Mindez azt jelentheti, hogy:

  • fokozódik a szárazság és a bőr érdessége
  • bizonyos területeken megjelenik a hiperpigmentáció (a köznapi nyelvben ezt úgy nevezzük: májfoltok)
  • a sebek gyógyulása tökéletlen, fokozódik a bőr fertőződésének veszélye.

Dermis:
A bőr középső rétegének kötőszövetei elveszítik rostos szerkezetüket és vízmegkötő képességüket, a rugalmas rostok eltorzulnak, és ennek következtében a bőr erőssége, valamint rugalmassága csökken. Finom ráncok és redők jelennek meg, melyek a bőr érésével mély ráncokká válnak.

A dermis vérereinek aktivitása szintén fokozatosan lecsökken. A dermis látja el tápanyaggal az epidermist, ezért megfelelő táplálás nélkül mindkét réteg, valamint a közöttük lévő állomány egyaránt vékonyabbá és laposabbá válik. Ennek eredménye a bőr rugalmasságának csökkenése, ami általános jelenség nőknél a menopauza után. A vérkeringés romlása a bőr ragyogását is csökkenti. A bőr fakóbbá válik és hajszálérszakadások jelenhetnek meg.

Subcutis: 
A zsírszövetek alsó rétege fokzatosan csökken, amelynek a bőrtömeg elveszítése és a bőr tömörségének csökkenése a következménye.
A bőr energiája csökken és a bőr egyre kevésbé áll ellen a nyomásnak.

A 60-as és 70-es évek

Lassul a regeneráció és növekszik az UV-érzékenység.

  • A bőr természetes lipidtermelő képessége csökken, és ezzel együtt visszaesik a hialuronsav, valamint a kollagén termelődése is. Mindennek eredménye a bőr szárazsága, a dehidratáció és a mély ráncok megjelenése.
  • A bőr regenerációja lelassul, a bőr egyre vékonyabbá válik, aminek következtében a feszesség és rugalmasság csökken. A sebgyógyulás is zavart szenved.
  • Fokozódik az UV-érzékenység és a bőr hajlamossá válik a hiperpigmentációra (a májfoltok kialakulására).

A bőrfertőződés veszélye megnő, mert romlik a bőr immunfunkciója.

A 70-es évek végétől a bőr immunrendszere gyengül, és egyre érzékenyebbé válik a fertőzésekre.

Tudjon meg többet a bőr szerkezetéről a bőr szerkezete és funkciói cím alatt. Ismerje meg az öregedés folyamatát, és azt, hogyan ápolhatja bőrét és késleltetheti a bőr általános öregedésének jeleit. 
A férfiak és nők bőrének öregedése különböző. Tudja meg, mi a különbség a férfiak és nők bőre között.

Mi okozza a bőr öregedését?

A bőr öregedését számos belső és külső tényező együttese okozza. Ha megértjük, milyen hatással vannak ezek a külső és belső tényezők a bőr szerkezetére és funkcióira, megalapozottan hozhatunk döntéseket a bőrápolással kapcsolatban.

Belső tényezők

Fiatal bőr vastag epidermisszel és a kollagén rostok erős hálózatával.
Az érett bőrben vékonyabb az epidermisz és gyengébb a kollagénrostok hálója.

Biológiai korunk határozza meg a bőrünk szerkezetében végbemenő változásokat, amelyek között vannak szükségszerűek és elkerülhetetlenek is: 

  • A gyengébb vérellátás következtében kevesebb oxigén és tápanyag éri el a bőr felszínét, és ettől annak tónusa tompábbá válik. 
  • A faggyú- és verejtékmirigyek csökkenő aktivitása, valamint a bőr természetes hialuronsav-termelésének visszaesése a hidrolipid film gyengüléséhez vezet, aminek következtében időskori bőrszárazság alakulhat ki és a ráncok még mélyebbé válhatnak. 
  • A menopauza utáni csökkent ösztrogéntermelés a sejtregenerációs folyamatok gyengülésével együtt hatással van a nők arcbőrének szerkezetére. 

A genetikának is kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a bőr hogyan öregszik. Az, hogy melyik embertani csoportba tartozunk, valamint nemünk és öröklött bőrtípusunk mind befolyásolja, milyen gyorsan jelennek meg az öregedés jelei a bőr felszínén.

Külső tényezők

Jó hír: az öregedést 80%-ban külső és megváltoztatható tényezők befolyásolják.
A napi arctisztítás és a bőrt érő napfény mennyiségének csökkentése késleltetheti a bőr öregedését.

Jó hír, hogy a bőr öregedéséért 80%-ban a külső környezeti hatások felelősek, melyek befolyásolhatók

  • Környezeti hatások: UV-sugárzás, klimatikus változások, levegőszennyezettség. 
  • Életmódbeli tényezők: dohányzás, alkohol, táplálkozás, stressz, a helyes bőrápolás hiánya. 

Tudjon meg többet a bőr öregedését általában befolyásoló hatásokról. Tudja meg azt is, mit tehet a bőr idő előtti öregedésepremature-skin-ageing ellen.  

Kutatások bizonyították, hogy azok a bőrterületek, amelyeket nem ér a nap, megőrzik tónusukat, rugalmasságukat, és regenerációs képességüket egészen előrehaladott korig. Az UV-sugárzás hatása okozza a bőr idő előtti öregedését. Ez azt jelenti, hogy ha kevesebb napsugárzásnak tesszük ki bőrünket, illetve bizonyítottan hatékony fényvédelmet alkalmazunk, késleltethetjük a bőr korai öregedését. Tudjon meg többet a napsugárzásról

Az egyéni bőrtípusnak, a bőr állapotának és az életkornak megfelelően kifejlesztett termékekkel való napi tisztálkodás és bőrápolás segít a bőr egészségének megőrzésében és az idő előtti öregedés jeleinek késleltetésében. Tudjon meg többet a napi arcápolási rutinról.

Márkaértékeink

A bőrápolás úttörői

Holisztikus dermokozmetikai megközelítéssel védjük bőrét, hogy megőrizzük annak egészségét és ragyogását.

Bőrgyógyászok ajánlásával

Világszerte vezető bőrgyógyászokkal és gyógyszerész partnerekkel dolgozunk együtt innovatív és hatékony bőrápolási termékek kifejlesztésén, amelyek megbízhatóak és bátran ajánlhatják bárkinek.

Elkötelezve az innováció mellett

Több mint 100 éve már, hogy elköteleztük magunkat a kutatás és innováció mellett. Hiszünk abban, hogy olyan hatóanyagokat és nyugtató formulákat hozunk létre, amelyek nagy toleranciával rendelkeznek, és segítenek abban, hogy minden nap jobban élhesse életét.

Építsd fel a bőrápolási rutint