
Az egészséges bőrnek négy típusát különböztetjük meg: normál, száraz, zsíros és vegyes (kombinált) bőrtípus. E négy típust a genetika határozza meg. Bőrünk állapotát azonban nagyban befolyásolják a különböző belső és külső tényezők is.
Az egészséges bőrnek négy típusát különböztetjük meg: normál, száraz, zsíros és vegyes (kombinált) bőrtípus. E négy típust a genetika határozza meg. Bőrünk állapotát azonban nagyban befolyásolják a különböző belső és külső tényezők is.
Ha segítségre van szüksége bőrtípusának megállapítását illetően, bőrtesztünk remek eszköz lehet erre. Ha további tanácsra lenne szüksége bőrének legmegfelelőbb ápolását illetően, az Eucerin® azt javasolja, hogy forduljon bőrgyógyászhoz vagy gyógyszerészhez.
Normál bőr
A „normál” kifejezés széles körben használatos, és a jól kiegyensúlyozott bőrre vonatkozik. Tudományos kifejezéssel a kiegyensúlyozott bőrt eudermikusnak nevezzük.
Száraz bőr
A "száraz" jelzőt olyan bőr jellemzésére használjuk, amely kevesebb faggyút termel, mint a normál bőr. A faggyúhiány következtében a száraz bőrben lipidhiány lép fel, amely ahhoz kellene, hogy a nedvesség a bőrben maradjon; a lipidek jelenléte emellett védőpajzsként is szolgál a külső behatásokkal szemben.
Zsíros bőr
A „zsíros” szó az olyan bőrtípusra vonatkozik, amelynek fokozott a faggyútermelése. Ez a túltermelődés seborrhea néven ismert.
Vegyes (kombinált) bőr
A vegyes bőr - ahogyan azt az elnevezés is mutatja - a bőrtípusok kombinációja.
Milyen a normál bőr?
A „normál” kifejezés széles körben használatos, és a jól kiegyensúlyozott bőrre vonatkozik. Tudományos kifejezéssel a kiegyensúlyozott bőrt eudermikusnak nevezzük. A T-zóna (a homlok, az áll és az orr) lehet egy kissé zsírosabb, de általánosságban a faggyú és a nedvesség egyensúlyban van, és a bőr se nem túl zsíros, se nem túl száraz.
Hogyan azonosítható a normál bőr?
A normál bőrre jellemző:
Milyen a száraz bőr?
A "száraz" jelzőt olyan bőr leírásásra használjuk, amely kevesebb faggyút termel, mint a normál bőr. A faggyúhiány következtében a száraz bőrben lipidhiány lép fel, amely ahhoz kellene, hogy a nedvesség a bőrben maradjon; a lipidek jelenléte emellett védőpajzsként is szolgál a külső behatásokkal szemben. Hiányuk tehát zavart okozhat a védőréteg funkciójában. A száraz bőr (xerosis) súlyossága változó mértékű lehet, és a bőrszárazság számos formában jelentkezhet, amelyeket nem minden esetben lehet könnyen megkülönböztetni.
Jelentősen több nő küzd bőrszárazsággal, mint férfi. Minden bőrtípus szárazabbá válik a kor előrehaladtával. A száraz bőrrel kapcsolatos problémák gyakoriak; a bőrgyógyászati látogatások 40%-a bőrszárazság panaszaiból ered.
A száraz bőr okai
A bőr nedvességtartalma a mélyebb bőrrétegek vízellátásától és az izzadástól függ.
A bőr folyamatosan veszít víztartalmából a következők miatt:
Hogyan lehet megállapítani a bőrszárazság komolyságát?
A bőrszárazság mértéke lehet a normálnál csak enyhén szárazabbtól a nagyon száraz bőrön át a rendkívül száraz bőrig bármilyen mértékű. Az osztályozás általában a következők alapján történik:
Száraz bőr
Rendkívül száraz bőr
A test bizonyos területei - főleg a kezek, lábak, a könyökök és a térdek - hajalmosabbak:
Milyen a zsíros bőr?
A zsíros bőrítpus esetében fokozott faggyútermelésről beszélhetünk. A túltermelést sebborrheának nevezzük.
A zsíros bőr okai
Számos tényező okozhat faggyútúltermelést:
Hogyan lehet felismerni a zsíros bőr különböző típusait?
A zsíros bőr jellemzői:
Milyen a vegyes (kombinált) bőr?
Vegyes bőr esetén a bőrítpusok különböznek a T-zónában és az orcákon. Az ún. T-zóna egyénenként merőben eltérő lehet; míg bizonyos embereknél ez csak egy vékony terület, addig másoknál szélesebb kiterjedésű.
A vegyes bőr jellemzői:
A vegyes bőr okai
A vegyes bőr olajosabb részei a faggyú túltermelődéséből adódnak. A bőr szárazabb részei pedig a faggyúhiány és az azzal járó lipidhiány következményei.
A bőrtípussal ellentétben bőrünk állapota sokat változhat életünk során. A számos belső és külső tényező, melyek meghatározzák bőrünk állapotát, többek között: a klíma és környezetszennyezés, a gyógyszeres kezelés, a stressz, az öröklött tényezők, melyek befolyásolják a faggyútermelést, de fontos tényezők még a verejtékezés és a természetes hidratáló faktorok is, melyeket a bőr termel, valamint az Ön által választott bőrápolási termékek.
A bőrápolási termékeket az adott bőrtípusnak és bőrállapotnak megfelelően érdemes kiválasztani. A bőrgyógyászok és bőrápolási szakemberek az egyén bőrének típusát és állapotát a következők alapján határozzák meg:
A bőröregedés jelei
A faggyú- és verejtéktermelés
A természetes hidratáló faktorok (NMF)